poniedziałek, 22.06.2020

Katedra Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej SGGW wspiera wprowadzanie zdrowej diety w Regionie Bałtyku

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego jest partnerem naukowym międzynarodowego projektu „StratKIT – Innovative Strategies for Public Catering: Sustainability Toolkit across Baltic Sea Region”.

Jego celem jest opracowanie wytycznych, które ułatwią wprowadzenie zdrowej diety do żywienia zbiorowego - szczególnie w stołówkach szkolnych.

SGGW wraz z Urzędem Miasta w Rybniku będzie realizowało pilotaż w trzech miejskich szkołach.

Koordynatorem projektu jest dr hab. Renata Kazimierczak, wykonawcami prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska i mgr Rita Góralska-Walczak.

Przedstawicielem projektu ze strony Urzędu Miasta w Rybniku jest mgr Monika Kubisz.

Projekt, którego liderem jest Uniwersytet w Helsinkach - z budżetem ok. 8 mln zł - będzie realizowany do czerwca 2021 roku w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego. Bierze w nim udział 13 partnerów projektu - z sześciu krajów Bałtyckich - oraz 10 partnerów stowarzyszonych z sektorów administracji publicznej i usług cateringowych, ośrodków badawczych i branży doradczej.

W ramach projektu zostanie wypracowany zestaw rozwiązań, który będzie łatwy do zastosowania przez zainteresowane ośrodki Regionu Bałtyckiego. Zebrane rozwiązania „toolkit” zostaną przetestowane pilotażowo we wszystkich krajach partnerskich.

W Polsce pilotaż będzie realizowany już od jesieni w trzech stołówkach szkolnych w Rybniku, w ścisłej współpracy z SGGW: ratusz zaproponuje placówki, w których odbędą się m.in pomiary marnowania żywności i szkolenia dla personelu kuchennego, natomiast SGGW opracuje metodologię pilotażu.

Budżet projektu SGGW wynosi 79.169,59 E

Zachęcamy do zapoznania się ulotką informacyjną projektu – tutaj

W celu bieżącego śledzenia postępów projektu zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej

facebookgoogle_plustwitterlinkedinfacebookgoogle_plustwitterlinkedin